Podłączamy i ustawiamy klasyczne systemy stereo oparte o każde źródło dźwięku – gramofon, odtwarzacz CD, odtwarzacz sieciowy/strumieniowy, Blu-ray/DVD, komputer. Współczesny sprzęt audio-video pozwala na szereg rozmaitych sposobów łączenia ze sobą poszczególnych komponentów.
Wybór najlepszej drogi podłączenia często nie jest oczywisty – zależy od wielu rozmaitych czynników takich jak: rozstawienie sprzętu, źródeł dźwięku z jakich będziemy korzystać, w końcu dostępności i jakości okablowania. Decyzja o tym, w jaki sposób podłączymy urządzenia może mieć duży wpływ na końcowe brzmienie naszego systemu stereo, a co więcej może w istotny sposób zmieniać jego funkcjonalność, a także wygodę korzystania z całości.
Ustawienie sprzętu w pomieszczeniu wymaga wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczącej akustyki. Pomieszczenie jest obok kolumn najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, jak zagra cały system stereo. Właściwa współpraca kolumn z pomieszczeniem sprawia, że nawet tani i przeciętnej jakości zestaw stereo potrafi zagrać z bardzo wysokim poziomem dynamiki i mocnym, punktowym basem.
Nieprawidłowe ustawienie kolumn względem ścian i mebli w pomieszczeniu może objawiać się typową bolączką – niezrównoważeniem brzmienia w stronę wysokich lub niskich tonów. Oznacza to, że nasz set stereo może generować nadmierny bas, który nie pozwoli prawidłowo odbierać wyższe tony muzyki lub odwrotnie, nadmiar sopranów może uniemożliwić głośny odsłuch z powodu dyskomfortu słuchającego.